2023. június 14., szerda

Gyep vagy pázsit?

Érdekes jelentésváltozáson ment át a gyep szavunk. Eredetileg lágyszárú növények által dominált növényközösségek összefoglaló neve volt. Mára viszont a köznyelv pázsit értelemben használja, és gyakorlatilag kizárólag karbantartott (fűnyírózott, többnyire öntözött), többnyire egynemű (kevés növényfajból álló) mesterséges gyepet ért alatta.

A jelenség nem ma kezdődött, hiszen Poldi bácsinak is "Csak az a szép gyep" fog hiányozni Janikovszky Éva Égigérő fű című egyébként nagyszerű művében és a belőle készült filmben.

Hogy szerintem milyen a gyep azt a naturalista ábrázolás egyik legkiválóbb reneszánsz művészének immár több mint ötszáz éves alkotásával igyekszem megmutatni.

Albrecht Dürer (1471-1528) édesapja a Békés megyéből véndorolt ki Bajorországba; a Gyula melletti Ajtós községről az ajtósi nemesi előnevet viselte. Németül az ajtó = Tür, így lett az ajtósiból Türer, majd Dürer.) Dürer művei közül leghíresebbek a fa- és különösen a rézmetszetei, de nagyon figyelemreméltóak az egyéb technikával készült rajzai és festményei is.

Mai szemmel és botanikusként szemlélve is lenyűgöző a Das große Rasenstück (azaz: A nagy gyepdarab) című akvarellje, amelye 1503-ban készült. A gyep növényeit rendkívül részletesen és hűen örökítette meg, hogy azok többsége faji szinten azonosítható. Itt különböző fajok virágzó és termést érlelő példányai láthatók.

Minderre a modern "gyepekben" alig van esélye növénynek. ahogy a Blikk című nyomdaipari termék 2015. június 6-án megjelent cikke jól illusztrálja. Így el lehet adni "fűmagot", fűnyírót és szegélynyírót (bele benzint és/vagy áramot), öntözéshez ivóvizet, műtrágyát, stb.

 

Albrecht Dürer: Das große Rasenstück (A nagy gyepdarab). Akvarell. Bécs, Albertina.

Cikk a Blikk című nyomdaipari termék 2015. június 6-ai számából



 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése