2016. január 22., péntek

A „nyomda ördöge” és az orchideák

1995-ben jelent meg a hazai orchideákról Sulyok József és Vidéki Róbert barátaimmal közösen írt és illusztrált könyvünk. Eredetileg a Rejtőzködő kincseink – A hazai orchideák címet szerettük volna adni neki, de a kiadó ezt Vadon élő orchideák-ra változtatta (az első oldalon és a hátsó borítón szerepel A hazai növényvilág kincsei című alcím is). De az igazi meglepetés akkor ért bennünket, amikor kézbe vettük a kötetet. Egy ív ugyanis érthetetlen módon teljesen természetellenes színben ’tündökölt’ a sárga színek kékké változtak, a kékek viszont besárgultak. (Ezért lenne fontos a szerzői imprimatúra.) A kiadó illetékes műszaki vezetője nem nagyon értette, hogy miért érint ez a dolog bennünket annyira érzékenyen. Biztosított bennünket arról, hogy tudja, hogy ez a könyv az életművünk, de nyugodjunk meg ezt rajtunk kívül senki sem fogja észrevenni…
 
 
Nagy nehezen sikerült elérnünk, hogy újranyomják a könyvet (de előzetes ígéretük ellenére a kinyomott színhibás példányokat nem zúzatták be és az új nyomatot sem ellenőrizhettük). A hibás példányok tehát forgalomba kerültek (sőt az utánnyomással együtt rövid idő alatt teljesen elfogytak).


Később kiderült, hogy rajtunk kívül másoknak is számított a színhibás példány… A Balaton-felvidéken egy főiskolás terepgyakorlat során előkerült ugyanis a Holuby-bangó, de az egészen pontos lelőhely homályba vészett… Tóth Szabolcs balatonalmádi lakos az első megtalálóktól függetlenül ismét rábukkant pár év múltán a növényre, de Neki is egy színhibás példánya volt a könyvből és ennek alapján nem tudta azonosítani a fajt… Erre csak évek múltán került sor, amikor a találásról Mészáros András tudomást szerzett…


Évekig ránézni sem bírtam a színhibás oldalakra és persze megszabadultam az összes ilyen példánytól. Az utóbbi pár évben már örömmel birtokoltam volna egyet, de a könyv antikváriumokban is csak ritkán és rendszertelenül hozzáférhető… A közelmúltban Ujhelyi Péter barátom ajándékozott meg egy antikváriumból származó hibás kötetettel, ez tette lehetővé, hogy az emlékezetes tévnyomatokat beszkennelve itt a blogomon közzétegyem. Eközben jutott eszembe, hogy a teljes (színhelyes) kötetet is hozzáférhetővé teszem pdf-formátumban.

Kellemes „lapozgatást”!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése