2025. április 8., kedd

Még egyszer a Kitaibelia-ról

Két napja beszámoltunk a Scimago nemzetközi folyóirat-értékelési rendszer tavalyi idézettségi adatokon alapuló értékeléséről, miszerint folyóiratunk a növénybiológia (Plant Science) és az Ökológia, evolúció és viselkedés és rendszertan (Ecology, Evolution, Behavior and Systematics) tudományterületein belül a folyóiratok között a második kvartilisben (Q2) végzett. Ez magyarul gyakorlatilag azt jelenti, hogy lapunk az adott kategóriákon belül a folyóiratok „jobbik” felébe tartozik.

A nyilvánosságra hozott adatok lehetővé tesznek további elemzést és gondolkodást, ezzel kapcsolatban osztunk meg most néhány tényt.

A Scopus-ban regisztrált tavalyi idézettségén alapuló adatbázisban összesen 117 Magyarországon kiadott tudományos folyóirat szerepel, közülük 12 Q1-es, 33 Q2-es, 39 Q3-as, 32 Q4-es és egy lapnak még nincs kvartilis besorolása. A magyarországi folyóiratok között az SJR-érték alapján a Kitaibelia a 14. helyen áll.

A Scimago megbecsüli a folyóiratok értékét és a megjelenő cikkek APC (Article Processing Charge) értékét is. (Utóbbi az az összeg, amelyet a Gold Open Access modellt követő lapoknál egy közlemény megjelentetéséért kell fizetnie a szerzőknek, illetve a kutatásaikat finanszírozó szervezeteknek.) A Kitaibelia értéke növekedőben van; 2022-ben 45 881 amerikai dollárra, 2023-ban 96 190 dollárra, 2024-ben pedig 124 965 dollárra (kb. 46 millió forint) becsülték. Egy cikk APC-értékét  pedig 2022-ben 2549 dollárra, 2023-ben 2748 dollárra és 2024-ben 2777 dollárra (valamivel több mint egy millió forintra) becsülték.

Természetesen mindenkit szeretnék megnyugtatni, a Kitaibelia toivábbra is Diamond Open Access modellt követ, tehát a cikkek közzétételéért nem kell fizetnie a szerzőknek, azok a lektorálási folyamatot, elfogadást és a szerkesztést követően a lehető leghamarabb bárki számára szabadon hozzáférhetően megjelennek online. Folytatni kívánjuk a nyomtatott füzetek megjelentetését is, ezek általában a tárgyév végén vagy az azt követő év első negyedében jönnek ki a nyomdából.

Nem szerepel jól a lapunk a nemzetközi együttműködések terén és a női szerzők arányát tekintve: a legtöbb cikkünket magyarországi, férfi szerzők írják. Hangsúlyozni kívánjuk, hogy nagy örömmel várunk Magyarország területén kívülről (de a Pannon Ökorégió területéről) érkező kéziratokat, nemzetközi együttműködésben készült és női szerzők által jegyzett kéziratokat is. A bírálatok kizárólag a kézirat tudományos színvonalát, újdonság-erejét, jelentőségét és várható hatását vizsgálják.

Köszönjük a szerzőknek, lektoroknak, a szerkesztőbizottság és a tanácsadó testület tagjainak a folyóirat érdekében végzett eddigi munkát és várjuk  az új kéziratokat!

Takács Attila és Molnár V. Attila

szerkesztők




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése